Какво е финансов дериват?

Дериватни инструменти или накратко само деривати наричаме вид финансови инструменти, чиято стойност е производна от стойността на базов актив, група активи или бенчмарк. Най-често срещаните базови активи са акции, облигации, пазарни индекси, лихвени проценти, валути и суровини. Ако инвеститор желае експозиция към даден инструмент без да го купува директно или иска да ограничи потенциалните си загуби от своята позиция в него без да трябва да я променя, той може да използва деривати. Това са договори, които се сключват между две или повече страни и дават различни права, свързани с базовия актив на своя притежател.

Къде се търгуват финансовите деривати?

Могат да се търгуват както на борса, така и извънборсово – това, което във финансовия свят се нарича OTC (over-the-counter). Най-често срещаните деривати са опции (options), фючърси (futures), форуърди (forwards) и суапове (swaps).

За какво и от кого се използват дериватите?

Тези инструменти позволяват на инвеститорите да ограничават (хеджират) рисковете, свързани със своята позиция в дадени активи. Тази дейност е ключова, тъй като чрез нея инвеститорите могат да поддържат риска на приемливо ниво и да намалят потенциалните си загуби. Също дериватите могат да бъдат използвани за постигане на инвестиционните цели на взаимни фондове, компании и други инвеститори. Именно тази противоположност в двете главни употреби на дериватите загатва основната им функция, а именно да прехвърлят риска, свързан с определен актив, от хората, които не желаят да се излагат на него към хората, които са склонни да го поемат поради своите по-оптимистични очаквания в сравнение с другата страна. Тъй като двете страни заемат противоположни позиции, в пазара на повечето деривати почти всяка печалба на едната страна се компенсира от равностойна загуба на другата страна – поради тази причина, инвеститорите често наричат търговията с деривати “zero-sum game”. Дериватите могат да бъдат използвани и заради своя лостов ефект (leverage) – това означава, че чрез деривати инвеститор може с малко количество средства да получи експозиция към по-голям обем от базовия актив. Причината за това е, че цената на договорите често е значително по-ниска от цената на индивидуалния актив. Но този механизъм засилва както потенциалните печалби, така и потенциалните загуби, ако пазарите не се движат в очакваната посока. Поради тази причина дериватите са предназначени за опитни инвеститори, които познават добре тези рискове. Дериватите се използват предимно от професионални търговци и портфолио мениджъри, както и от компании, чиято дейност зависи от цените на производствени стоки, суровини или валутни курсове.

Източници: