Често пред инвеститорите стои въпросът дали да изберат инвестиция в ETF фонд или във взаимен фонд и коя стратегия би им донесла по-висока възвращаемост. За да си отговорите правилно на този въпрос е добре да знаете предимствата и слабите страни на всяка от двете инвестиции. Вижте кои са те
ETF и взаимните фондове имат много общи черти:
- Те са изграден портфейл от привлечени средства на инвеститори
- Инвестират спрямо предварително избрана стратегия
- Всеки инвеститор притежава част от портфейла, равна на инвестираните от него средства
- Управляват се от управляващи дружества
Предимства и слаби страни на ETF фондовете
ETF са борсово търгувани фондове и представляват кошница от ценни книжа, които можете да търгувате на фондовите борси. Тяхната инвестиционна стратегия следва стриктно даден бенчмарков индекс, а доходността им често е близка до представянето на този индекс. Това означава, че те са пасивно управлявани фондове. Пасивното управление има някои предимства за инвеститорите. Едно от тях са по-ниските такси за управление. Също така ETF като борсово търгувани имат висока ликвидност. Заради пасивното си управление, те не изискват следене на пазарния тайминг, а разчитат на buy and hold стратегия. Тя е печеливша при дългосрочно инвестиране (периоди от няколко десетилетия), при добре развити и ликвидни пазари като S&P 500. Всепризнато мнение е, че при т.нар. bull markets пасивно управляваните фондове се справят по-добре и носят по-висока доходност. Когато имаме дълги периоди на възходящи пазари buy and hold стратегията е препоръчвана. Не така обаче седят нещата при неутрални пазари или при bear market. При тези пазарни цикли или при инвестиции в недобре развити пазари, активното управление има предимство.
Предимства и слаби страни на взаимните фондове
Взаимните фондове не се търгуват на борсата, обратното изкупуване на дялове от тях се осъществява чрез поръчка към Управляващото дружество по цената за деня, т.нар. нетна стойност на активите (НСА). По-голямата част от взаимните фондове са активно управлявани. Те имат дадена инвестиционна стратегия и също се сравняват с даден бенчмарков индекс, но не не се опитват да следват композицията му изцяло, а търсят възможни инвестиции, които да помогнат на фонда да се представя по-добре от индекса. В резултат на активното управление взаимните фондове имат по-високи такси за управление. От друга страна обаче те могат да осигурят по-висока доходност в моменти на несигурни пазари, при инвестиции в не особено развити и ликвидни пазари, особено в региони, където има не достатъчно информация, в следствие на езикови бариери и др.
В заключение на написаното до тук, въпросът ETF или взаимен фонд е по-добре да избере инвеститорът, няма еднозначен отговор. Най-добрата стратегия би била комбинирането на двата подхода, като по този начин инвеститорът ще постигне по-голяма сигурност за средствата си и би си осигурил по-висока доходност.