На 4-ти май 2023 г. влезе в сила Законът за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения (ЗЗЛПСПОИН/Закона). Законът въвежда в българското законодателство изискванията на Директива (ЕС) 2019/1937 на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2019 година относно защитата на лицата, които подават сигнали за нарушения на правото на Съюза, позната още като Whistleblowing директивата.
Главната цел на този нормативен акт е да предостави защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения на българското законодателство или на актове на Европейския съюз, станала им известна при или по повод изпълнение на трудовите или служебните им задължения или в друг работен контекст.
Отговорност по създаването на канал за вътрешно подаване на сигнали имат всички задължени по ЗЗЛПСПОИН лица, упоменати в чл. 12 от същия.
В изпълнение на изискванията на ЗЗЛПСПОИН, като задължен субект, всяко дружество, част от БАУД, попадащ в обхвата му, е създало свои канал за вътрешно подаване на сигнали и e приело Правила за вътрешно подаване на сигнали, които са достъпни на официалния уеб сайт на всяко едно. Всяко заинтересовано лице може да намери в тях информация относно условията и реда за подаване на сигнали в конкретното дружество.
Сигнали по ЗЗЛПСПОИН могат да бъдат подавани и директно към Комисията за защита на личните данни (КЗЛД), която се явява централен орган за външно подаване на сигнали по смисъла на Закона, по реда и начините, указани на интернет страницата на КЗЛД: www.cpdp.bg.
Лице, което възнамерява да подаде сигнал следва да знае, че ако съзнателно подаде сигнал, съдържащ невярна информация, то ще носи административнонаказателна отговорност и ще се наказва с глоба в размерите, определени в Закона. Освен това, същото носи и гражданска отговорност и засегнатото лице има право да предяви претенции към него за обезщетение за претърпените вреди.