Един от основните деривативни инструменти е т.нар. суап (англ. swap).
Суаповете представляват договор/споразумение между две страни за размяна на бъдещите парични потоци на един базов актив срещу бъдещите парични потоци на друг базов актив. Именно от това идва името на този инструмент, тъй като на английски език “swap” означава “размяна”. Единствено бъдещите приходи или задължения биват разменени. Условията за размяната са предварително определени и сегашната стойност на бъдещите парични потоци се изчислява на база формули, които също са дефинирани в договора.
Къде се търгуват?
Традиционно суаповете се сключват извънборсово (OTC), тъй като те не са стандартизирани и се персонализират, за да подхождат на нуждите на двете страни. Поради това винаги съществува рискът от неизпълнение. Суаповете са сложни инструменти в сравнение с акциите и облигациите. Те не са предназначени за неопитните инвеститори. Въпреки това, пазарът за суапове е един от най-мащабните и най-използваните поради многобройните си предимства. Ключовите играчи на него са банки, други финансови институции, правителства, институционални инвеститори, хедж фондове и корпорации. Суаповете често са предпочитани от тези дружества за управление на риска или постигане на определени цели.
Видове суапове
Има множество видове суапове, като най-често срещаните са лихвен суап, валутен суап, кредитен суап, стоков суап, суап на активи, суап по възвръщаемостта на актив, и др. Както за повечето дериватни инструменти, основните употреби на суаповете са за хеджиране на риска или за постигане на инвестиционни цели.
Лихвени суапове
Най-често срещаните суапове са лихвените суапове. Те позволяват на компании с променливи лихвени заеми да фиксират лихвените си разходи. Чрез лихвения суап банката може да размени фиксирания лихвен процент по активите си за плаващ лихвен процент, за да си осигури приходите по кредити, които съответстват на разходите по депозити.
Валутни суапове
Валутните суапове представляват размяна на плащания в една валута за плащания в друга валута и съставят повече от половината от цялата търговия на валутния пазар (BIS Triennial Central Bank Survey 2022). Те често се използват от международни компании за защита срещу валутен риск, произтичащ от приходи в различни валути.
Другите видове суапове имат аналогични приложения.
Кредитен суап
Особен е кредитният суап, който се нарича и “суап при неплатежоспособност на кредит”(credit default swap, CDS). Когато инвеститор закупи такъв инструмент, той получава възможността да размени или компенсира своя кредитен риск с този на друг инвеститор. Другият инвеститор се съгласява да го компенсира, ако кредитополучателят не изпълни задълженията си. Повечето кредитни суапове се поддържат чрез система за периодично плащане на премии, която е активна докато договорът е в сила, подобно на застраховка. Кредитните суапове служат като много по-малко регулирана застраховка срещу неизпълнение, тъй като, за разлика от нея, те не изискват продавачите им да поддържат допълнителни средства. Именно заради това те са една от причините довели до финансовата криза през 2008 г., когато финансовите институции злоупотребяват с тях поради липсата на сериозна регулация. В този период, тези институции използват суаповете за кредитно неизпълнение, за да застраховат сложни финансови инструменти, свързани с ипотеки, и пазарът на суаповете достига 60 трилиона долара (BIS). Когато имотния пазар се срива, банките стават неспособни за изплатят задълженията си, водейки до фалита на над 400 банки.
Източници: