На 14.05.2026 г. Българската асоциация на управляващите дружества взе участие във второто издание на конференцията „Говорим с КФН: Нови хоризонти“, организирана от Комисията за финансов надзор.
Второто издание на събитието надгради формата с разширено международно участие и постави акцент върху европейските регулаторни практики, предизвикателствата пред небанковия финансов сектор и бъдещето на капиталовия пазар в България.
В рамките на конференцията бяха представени и резултатите от първата година от мандата на настоящото ръководство на КФН. Форматът даде възможност за открит диалог между регулатора, бизнеса и представителите на европейските надзорни институции, както и за професионална оценка на постигнатия напредък и бъдещите приоритети пред сектора.
Официалното откриване включи участието на Васил Големански, председател на Комисията за финансов надзор, Петра Хилкема, председател на EIOPA, и Верена Рос, председател на ESMA. Международното присъствие подчерта значението на европейския контекст за развитието на българския финансов пазар и необходимостта от по-добра координация между националните и европейските регулаторни политики.
Председателят на УС на БАУД Наталия Петрова взе участие в Панел I „Бизнесът говори за КФН“, заедно с представители на Българската финтех асоциация, Асоциацията на българските застрахователи, Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници и Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване. Дискусията беше модерирана от председателя на КФН Васил Големански.
В изказването си Наталия Петрова постави акцент върху значението на предвидимата, модерна и партньорска регулаторна среда за развитието на инвестиционния бизнес. Беше отчетена положителната промяна в диалога между индустрията и регулатора, включително по-активната комуникация, практическите разяснения и усилията за намаляване на административната тежест.
Сред основните теми, засегнати в дискусията, бяха европейската трансформация на финансовия сектор, инициативите за изграждане на по-дълбоки и интегрирани капиталови пазари, ролята на Съюза на спестяванията и инвестициите и Съюза на капиталовите пазари, както и значението на по-широкото участие на индивидуалните инвеститори. Специално внимание беше отделено и на присъединяването на България към еврозоната, което се очаква да повиши доверието към страната, да намали валутния риск и да увеличи видимостта на българския пазар за международните инвеститори.
В рамките на конференцията бяха обсъдени още ключови регулаторни и технологични теми като DORA, MiCA, дигитализацията, ESG и ролята на изкуствения интелект във финансовите услуги. Тези процеси очертават новата среда, в която ще се развива финансовият сектор през следващите години.
БАУД потвърждава ангажимента си да работи за развитието на фондовата индустрия, повишаването на финансовата грамотност и изграждането на по-дълбок, ликвиден и конкурентен капиталов пазар в България.