Какво е означават термините „устойчивост“, „устойчиви инвестиции“ и „нефинансови показатели“, и какво отношение имат към вашите инвестиции

Все по-често в ежедневието ни срещаме концепцията „ESG“ (Environmental, Social and Governance – екологично, социално и управленско) и по-популярният му синоним – „устойчивост“ – от сериозните новини и анализи, до рекламите, които ни подканват „да живеем устойчиво“. В този и следващите материали ще ви запознаем със значението на тези термини и по какъв начин усилията за опазването на климата на земята и повишаването на корпоративната и социалната отговорност към обществото, влияят върху инвестициите във финансови инструменти, респективно в колективни инвестиционни схеми и други предприятия за колективно инвестиране.

През 1987 г. Световната комисия по околна среда и развитие съм ООН изготвя доклад, наречен „Нашето бъдеще“. В доклада за първи път се използва думата устойчивост (Sustainable) като термин, който включва следния смисъл – „Устойчивото развитие удовлетворява нуждите на настоящето, без да подлага на риск способността на бъдещите поколения да задоволяват своите нужди“. Така в съвременния живот навлезе нов термин -„устойчивост“. Какво е значението му в нашето съвремие – да бъде устойчива една компания означава, че нейният мениджмънт е обединил и е постигнал добри резултати от дейностите по опазване на околната среда, доброто корпоративно управление и обществената отговорност в социалното развитие.

На 12 декември 2015 г., в Париж, общото събрание на ООН прие ново глобално споразумение относно изменението на климата. То влиза в сила през 2016 г., когато 192 държави заедно с Европейския съюз се съгласяват да работят за постигане на поставените дългосрочни цели за намаляване на въглеродните емисии, в стремеж за овладяване на покачването на глобалните температури до 1.5°C. Споразумението поставя началото на целенасочени действия за постигане на нетно нулеви емисии в световен мащаб. В резултат на това, в Европейския съюз е създадена законодателна рамка, която има за цел да обедини усилията на представителите на всички сфери на икономиката, включително и финансовите услуги, за постигане на поставените в Париж цели.

Под общото определение “устойчиви инвестиции” се дефинират социално- отговорно инвестиции, етични инвестиции и зелени инвестиции. Целта на устойчивите финанси е да подкрепи икономическия растеж, докато отчита парниковия ефект, намалява замърсяването, минимизира отпадъците и подобрява ефективността при употребата на природните ресурси. Това също обхваща увеличаващата се осъзнатост и прозрачност на рисковете, които могат да влияят върху устойчивостта на финансовата система и необходимостта от финансови и корпоративни структури, които да намаляват тези рискове, чрез подходящо управление.