Започнете да инвестирате рано, определете си дълъг инвестиционен хоризонт и не се поддавайте на емоционални решения за инвестициите си. Това са съвети, които ще чуете от всеки финансов консултант.
Времето е най-ценният актив в света на инвестициите
Времето влияе на парите в две посоки. Когато средствата ни не работят за себе си, т.е. държим ги кеш, натрупващата се инфлация ги обезценява във времето. Това се случва дори когато инфлацията е в здравословните граници от 4-5% годишно и много повече във време на висока инфлация.
Когато обаче нашите пари са инвестирани, времето, заедно със сложната лихва са наши съюзници, защото те помагат за увеличаване на стойността на инвестицията ни. В света на финансите важи принципа, че инвестицията не е спринт, а маратон. Затова е важно да бъдем дългосрочни в инвестиционните си цели и да започнем да инвестираме колкото се може по-рано.
Основни принципи на дългосрочното инвестиране
1. Колкото по-дългосрочна е една инвестиция, толкова по-висока доходност бихме могли да очакваме
Ако инвестираме еднократна сума от 10 000 лв. във финансов инструмент с 8% очаквана годишна доходност, след 10 години нашата инвестиция ще е на стойност 21 589 лв. Ако обаче удвоите времето на инвестицията си, след 20 години можете да притежавате 46 610 лв.
2. Колкото по-рано започнете да инвестирате, толкова по-малко вложени средства ще са ви необходими, за да постигнете финансовата си цел
Този принцип важи с особена сила при инвестицията на регулярни месечни вноски. Ако започнете да инвестирате на 25-годишна възраст по 150 лв. месечно в инструмент със 6% очаквана годишна доходност, след 40 години ще имате натрупани 298 724 лв. срещу 72 000 лв. инвестирани от вас.
Ако обаче започнете да инвестирате на 35-годишна възраст (10 години по-късно) в същия инвестиционен инструмент и скъсите инвестиционния си хоризонт с 10 години, ще са ви необходими по 297 лв. месечно или 106 920 лв. общо, за да постигнете същата сума.
3. Дългосрочността на инвестицията минимализира риска от загуба на вашите средства
Финансовите консултанти винаги отправят предупреждението, че инвестицията във финансови инструменти носи определен риск. Когато обаче инвестицията ви е с дългосрочен хоризонт от порядъка на десетки години, този риск се минимализира. Историческите данни показват, че без значение е временните колебания, спадове, bear markets, кризи или рецесии, в дългосрочен план фондовите пазари отбелязват ръст.